Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest trochę twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo utrzymać czystość w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie mieć kryjówkę, w której będzie mogła skryć się aby odpocząć albo odstresować się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla psa