Choroby i leczenie psów

Rasowe grubasy! Dlaczego niektóre rasy są bardziej otyłe niż inne?

Otyłość to numer jeden, jeśli będziemy mówić o chorobach związanych z odżywianiem naszych czworonogów, czy jednak wiąże się to również z rasami psów? Dolegliwości, które bezpośrednio dotyczą otyłości to między innymi zapalenie stawów, choroby układu krążenia, cukrzyca. Psy niektórych ras częściej mają problem z nadwagą niż inne zwierzaki. Czemu tak się dzieje?

Przyczyny powszechnie znane

Przyczyn tycia wśród psów może być rzeczywiście wiele. Często winę za otyłość ponosić będą właściciele, którzy swoje psy przekarmiają, ale również wchodzi w grę kastracja czy choroby, które przyczyniają się do rosnącej masy ciała.

Zwierzęta tyją wraz z wiekiem

Dzieje się tak, dlatego, że poziom ich aktywności będzie mniejszy, pojawiać się będą dodatkowe choroby, które sprawią, że poruszanie się jest utrudnione. Nie ma ruchu co także będzie prowadzić do choroby. Właściciele nie wiedza, że porcje żywieniowe powinny być mniejsze, a pies powinien więcej się ruszać. Nie można karmić tak samo psa, który ma dwa lata i tego, który ma 10 i problemy ze zdrowiem. Jeśli ruchu ze względów zdrowotnych będzie mniej to jednocześnie również mniej kalorii powinien taki zwierzak otrzymywać. Niedostosowanie dawek do potrzeb to bardzo często jedna z głównych przyczyn rosnącej nadwagi.

Winna jest sterylizacja lub kastracja

Oczywiście nie oznacza to, że zwierzak poddany takiemu zabiegowi od razu sam z siebie tyje. Pies po kastracji po prostu potrzebuje mniej kalorii, ponieważ ma mniejszą przemianę materii. Jeśli nie zwiększymy dawek ruchu to musimy dawać mniejsze porcje żywieniowe.

Skutki nadwagi u psa

Rasa a otyłość

Goldeny czy labradory to właśnie psy często otyłe i niekiedy staje się to normą. Taka tendencja dotyczy również cocer spanieli, mopsów czy bichonow. Natomiast whippety, boksery czy setery rzadko można spotkać z nadwagą. Dlaczego tak się dzieje?

Wina może leżeć po stronie hodowców

Jeśli ślepo dąży się do określonych standardów związanych z wyglądem, często zapomina się o zdrowiu psiaka. Gdy krzyżują się różne osobniki i nie bierze się pod uwagę tendencji do tycia a ma się na uwadze jedynie sylwetkę rasy to może doprowadzić do tego, że pojawią się właśnie problemy z otyłością takiego psiaka. Psy w dobrej formie to psy, które są szczupłe. Dlatego trzeba uważać na to, by nie doprowadzić właśnie do problemów z nadwaga, które zdecydowanie wpłynąć mogą również na funkcjonowanie takiego zwierzaka.

Należy pamiętać, że są psy muskularne, o grubych kościach i masywnie zbudowane z kwadratową sylwetką, ale można także znaleźć eleganckie, umięśnione, ładne w ruchu ze sportową sylwetka. Właściciele psów często idą za tym czego oczekują sędziowie i za tym co sędziowie mówią. Tak jednak dojdzie do sytuacji, w której mamy pewne wyobrażenie idealnego psa i nie zawsze to wyobrażenie jest prawidłowe. Czasami trzeba się zastanowić czy w taki sposób właśnie nie będzie się wspierać otyłości psów. Każdy pies właściwie powinien być inaczej charakteryzowany i opisywany, o czym dość często zapominamy, co właśnie w dłuższej perspektywie prowadzi do rozwoju otyłości