Otyłość to numer jeden, jeśli będziemy mówić o chorobach związanych z odżywianiem naszych czworonogów, czy jednak wiąże się to również z rasami psów? Dolegliwości, które bezpośrednio dotyczą otyłości to między innymi zapalenie stawów, choroby układu krążenia, cukrzyca. Psy niektórych ras częściej mają problem z nadwagą niż inne zwierzaki. Czemu tak się dzieje?

Przyczyny powszechnie znane

Przyczyn tycia wśród psów może być rzeczywiście wiele. Często winę za otyłość ponosić będą właściciele, którzy swoje psy przekarmiają, ale również wchodzi w grę kastracja czy choroby, które przyczyniają się do rosnącej masy ciała.

Zwierzęta tyją wraz z wiekiem

Dzieje się tak, dlatego, że poziom ich aktywności będzie mniejszy, pojawiać się będą dodatkowe choroby, które sprawią, że poruszanie się jest utrudnione. Nie ma ruchu co także będzie prowadzić do choroby. Właściciele nie wiedza, że porcje żywieniowe powinny być mniejsze, a pies powinien więcej się ruszać. Nie można karmić tak samo psa, który ma dwa lata i tego, który ma 10 i problemy ze zdrowiem. Jeśli ruchu ze względów zdrowotnych będzie mniej to jednocześnie również mniej kalorii powinien taki zwierzak otrzymywać. Niedostosowanie dawek do potrzeb to bardzo często jedna z głównych przyczyn rosnącej nadwagi.

Winna jest sterylizacja lub kastracja

Oczywiście nie oznacza to, że zwierzak poddany takiemu zabiegowi od razu sam z siebie tyje. Pies po kastracji po prostu potrzebuje mniej kalorii, ponieważ ma mniejszą przemianę materii. Jeśli nie zwiększymy dawek ruchu to musimy dawać mniejsze porcje żywieniowe.

Skutki nadwagi u psa