Pies tak samo jak człowiek może doznać termicznego szoku, gdy z mieszkania, gdzie temperatura oscyluje około 22 stopnie wyjdzie na dwór, gdzie będzie -20 stopni i różnica wyniesie około 40 stopni.

Centralne ogrzewanie będzie zmniejszać wilgotność powietrza i tym samym pogarsza się istotnie stan śluzówek i oskrzeli zwierzaków. Nic więc nie powinno być dziwnego w tym, że zima będzie obfitować w infekcje układu oddechowego, anginy czy przeziębienie u psiaka. Sytuacje będzie można poprawić, jeśli odsuniemy posłanie naszego zwierzaka od grzejnika. Warto o tym pamiętać.

Często na skutek przeziębienia u psów będzie dochodziło do zapalenia pęcherza moczowego. Można będzie to zauważyć po tym jak pojawiają się trudności w oddawaniu moczu. Pies będzie zaniepokojony, przyjmuje pozycje do zrobienia siusiu, napina się, ale oddaje kilka kropel moczu. Poza tym charakterystyczny jest także częstomocz, czasami popuszczanie moczu kropelkami, nawet gdy pies jest w domu.

Dużo groźniejszym następstwem infekcji układu oddechowego czy tez anginy będzie zapalenie miedniczek nerkowych. Dochodzi do tego na skutek działania chorobotwórczych drobnoustrojów, które odpowiedzialne są za infekcje i przeciwciał, które pojawiają się w organizmie, by je zniszczyć. Po kilkunastu dniach od przeziębienia zaczną się pojawiać problemy z nerkami. Pies robi się apatyczny, nie chce jeść, ma gorączkę, będzie nerwowo reagował na wszelki dotyk w okolicach nerek, oddaje mało moczu. Mocz może być mętny i pojawiać się może również krwiste zabarwienie.

Jeśli takie objawy zauważymy konieczne będzie badanie ogólne wraz z posiewem, biochemiczne badanie krwi oraz USG. Na tej podstawie możliwy do określenia będzie odpowiedni sposób leczenia.

Infekcje bakteryjne u psa

Przeziębienie u psa – co robić, żeby pies nie zachorował?

Niektóre psy jak między innymi husky będą radzić sobie doskonale nawet jeśli pojawi się bardzo duży mróz, ale nawet lekki przymrozek będzie niebezpieczny, gdy chodzi o yorka, pinczera czy pudla miniaturowego. Dla nich taki mały mróz to jak ziąb nie do wytrzymania. Trzeba więc myśleć o ubranku z powloką z nieprzemakalnego materiału. Jeśli pies ma bujną sierść oraz podszerstek to koniecznie trzeba będzie go wyczesywać każdego dnia. Morka i skołtuniona oraz brudna sierść prowadzić będzie do przeziębień i chorób skory, wymagającego leczenia. Bez względu na rasę konieczne będzie także hartowanie zwierzaka.

Warto będzie wydłużać spacery albo dążyć do tego, by pies dłużej przebywał w ogrodzie. Jeśli wiemy, że pies ma skłonność do przeziębień to wtedy warto będzie pomyśleć o preparacie, który będzie skutecznie zwiększał odporność. Taki preparat bez problemu będziemy mogli otrzymać w każdym gabinecie weterynaryjnym i w sklepach zoologicznych. Trzeba strzyc włosy w przestrzeniach międzypalcowych, ponieważ dzięki temu będzie można unikać tworzenia się kulek zbitego śniegu oraz lodu, które prowadzić mogą do pojawienia się otarć a niekiedy również do odmrożeń.

Przed wyjściem na spacer z podopiecznym warto posmarować poduszki i przestrzenie między palcami wazelina albo maścią natłuszczająca. Można pomyśleć także o zwiększeniu kaloryczności posiłków, co będzie ważne szczególnie przy psach stróżujących, które mieszkają w budzie.