Co powiecie na psa, który będzie jadł zboża, owoce, warzywa a nie ma mięsa? Czy to niemożliwe? Jednak będzie to możliwe, psy także mogą być wegetarianami.

Zapewne pies wegetarianin brzmi dla wielu osób dziwnie. Jednak wegetarianizm i weganizm zdobywają coraz więcej zwolenników. Trudno się temu dziwić w momencie, gdy okaże się, że pan jest zagorzałym przeciwnikiem jedzenia mięsa. To chciałby, żeby jego czworonożny przyjaciel również żywił się jedynie produktami pochodzenia roślinnego.

Nam polędwica ani schab…

Psy w przeciwieństwie do kotów to zwierzaki wszystkożerne. O ile mruczki muszą jeść mięso o tyle psiaki są w stanie bez niego się obyć. Choć wielu weterynarzy sceptycznie podchodzi do pomysłu przejścia na wegetarianizm to zasadniczo nie ma przeciwwskazań, by taką zmianę przeprowadzić.

Czego będą obawiać się lekarze przy takiej diecie? Głównie tego, że pies nie będzie miał dostarczonych wszystkich składników w odpowiednich proporcjach. Rzeczywiście takie ryzyko istnieje, jeśli menu będziemy opracować samodzielnie i nie będziemy posiadać odpowiedniego doświadczenia. Ale jeśli będziemy w stanie stworzyć dietę odpowiednio zbilansowana można oczekiwać, że dobrze się sprawdzi i psu nic się nie stanie.

Karmę wege bez problemu będzie można kupić w internecie, różne produkty tego typu maja w swoim asortymencie sklepy zoologiczne w sieci. Wbrew pozorom bezmięsna karma nie jest także bardzo droga – worek, który ma około 12 kg będzie można kupić za około 150 złotych czyli za tyle ile kosztuje karma wysokiej jakości w składzie tradycyjnym.

Pies wegetarianin

Najczęściej podawanie takiej karmy to wynik decyzji właściciela, co jest podyktowane jego przekonaniami. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy taki pokarm jest dla psiaka ratunkiem. Najczęściej będzie to związane z alergiami, niekiedy pupila uczula najpierw wieprzowina, potem mięso z kurczaka, wołowina czy ryby, aż w końcu dochodzi do tego, że białko zwierzęce zawsze powoduje alergię. W takich sytuacjach karma wegetariańska nie będzie fanaberią, ale to jedyny sposób na to, by pies był zdrowy.

Pies wegetarianin! Przekąski bez mięsa

Nieważne czy żywi się karmą wege czy mięsną to i tak będzie można podawać psu bezmięsne przekąski.

Warzywne przekąski dla zwierzaków

Pies wegetarianin z przyjemnością pochrupuje marchewkę. Tak naprawdę właśnie jej słodki smak będzie sprawiał, że jest to dla psiaka atrakcyjny składnik i będzie po niego chętnie sięgał. Podobnie smaczne będzie także dobrze przyswajalne puree z dyni, które świetnie się sprawdzi i będzie można je podawać psom. W diecie zwierzaka pojawiać się może również kisiel z siemienia lnianego, który daje cenne kwasy tłuszczowe omega3. Cennym składnikiem będzie także brokuł, z którego przygotować można smaczną sałatkę. Dostarczać będzie między innymi błonnika, wapń, kwas foliowy, witaminy A i C a to co bardzo ważne to również będzie tam niewielka ilość kalorii. Takim wartościowym dodatkiem do diety wegetariańskiej będą również buraki, które będzie można podawać w formie buraczanych wiórków.