Mycoplasma, Rickettsia, Dipylidium… te nazwy, dla wielu z nas są zupełnie obce, oznaczają jednak problemy zdrowotne jakie mogą być przenoszone przez pchły. Przez wiele lat były uważane za pasożyty, które jedynie uprzykrzają życie ludziom i zwierzętom, jednak jak się okazuje po wykonanych badaniach pchły są czymś więcej niż owadami, zakłócającymi spokój. Warto o nich wiedzieć nieco więcej, ponieważ mogą nieść ze sobą poważne problemy.

Ludzka, psia kocia?

U psów najczęściej spotykana jest co ciekawe pchła kocia. Poza nią mogą także pasożytować na naszym czworonogu również pchły psie, pchły ludzkie a także takie, które przede wszystkim pojawiają się na drobiu, gryzoniach czy dzikich zwierzętach. Naturalnie jest podobnie w druga stronę, to znaczy że człowiek również będzie mógł zarazić się pchłami od swojego psa.

Pchła tylko gryzie?

Oczywiście pchły to owady krwiopijne. Dla dorosłego zdrowego psa ilość krwi wypitej przez pasożyty jest nieodczuwalna. Inaczej to jednak będzie w przypadku szczeniaków czy psów miniaturowych oraz zwierząt, które są chore i geriatryczne. Utrata krwi może być nawet śmiertelna.

Uczulenie czy coś więcej?

Wiadomo, że wiele psów uczulonych jest na pchlą ślinę. Jednak alergiczne pchle zapalenie skory to nie jedyna choroba, która będzie wynikać z pasożytowania pcheł. Nie jest to również najgroźniejsza z poznanych do tej pory. Otóż pchły są wektorami różnych pasożytów bakterii aż po tasiemce.

pchły u psa

Zawsze warto w przypadku, gdy pojawi się zapalenie u zwierzaka spytać lekarza o ewentualne ryzyko zachorowania na inne choroby takie jak na przykład tasiemczyca, riketsjoza, mykoplazmoza czy bardziej egzotyczne nawet takie jak dżuma czy tularemia.

Czy wystarczy preparat przeciwko pchłom?

Niestety nie będzie to wystarczające. Zdecydowana większość pcheł znajduje się bowiem poza naszym pupilem. Kluczem do sukcesu będzie zawsze informowanie o tym, że utrzymuje się w domu inne zwierzęta. Zastosowanie odpowiedniego leczenia u wszystkich pupili oraz dokładne oczyszczenie środowiska, w którym żyją.

Jesień, zabezpieczenie psa

Oczywiście, gdy zbliża się jesień warto zadbać o zabezpieczenie psa. Dorosłe pchły mogą przeżyć do pięciu dni w temperaturze 10 stopni Celsjusza. Jednak taki okres czasu będzie już wystarczający, by były w stanie złożyć jaja i dają w ten sposób początek kolejnym osobnikom, które w różnych stadiach rozwojowych ukrywać się będą w domowych zakamarkach. Dlatego warto o tej kwestii pamiętać i szukać rozwiązań, dzięki którym ewentualnie będzie można sobie z nimi poradzić i uchronić przed rozprzestrzenieniem się pcheł.