Zima dla psów mieszkających na dworze na pewno będzie trudniejsza, ale to zwierzaki, które większość czasu spędzają w pomieszczeniach ogrzewanych bardziej są narażone na przeziębienie, gdy trzeba nagle wyjść z mieszkania na spacer, a dzień jest mroźny. W obydwu wypadkach należy zadbać o odporność zwierzaka. Czym należy go karmić zimą?

Trochę więcej mięsa

Zima psy maja przyspieszoną przemianę materii, ponieważ organizm potrzebuje dużo energii, by mógł się odpowiednio ogrzać. Ryzyko, że pupila utuczymy nie jest tak duże jak w innych porach roku. Powinien on nawet w tym okresie nieco przybrać na wadze, ponieważ gromadzona tkanka tłuszczowa ułatwiać będzie przetrwanie. Jeśli gotujemy posiłki warto będzie właśnie część węglowodanów zamienić na dodatkowe mięso, które dostarczy tłuszcz i białko. Jeśli podajemy suchą albo mokra karmę można zmniejszyć nieco porcję i dodać oleju.

Łyżka lub łyżeczka oleju

Wiele osób zimą dodaje swoim psom do jedzenia niewielką łyżkę oleju albo oliwy. To dobry pomysł, ponieważ tłuszcz będzie wspomagał pracę gruczołów łojowych, a łój natłuszczać będzie sierść. Po co to psu? Przede wszystkim dzięki temu będziemy mieli pewność, że okrywa włosowa nie nasiąka wodą i dzięki temu zwierzak jest dobrze chroniony przed utratą ciepła. Wtedy padający deszcz czy śnieg spłynie jak po kaczce. Jako zimowym dodatek sprawdzać się będzie olej słonecznikowy albo rzepakowy bądź tez oliwa, ale szczególnie cenne będą oleje z wiesiołka czy ogórecznika, ponieważ są tam cenne kwasy tłuszczowe.

Nie ilość, lecz zawartość

W zimowym żywieniu ważne jest raczej nie to ile zwierzak będzie jadł, ale to jakie jedzenie będzie otrzymywał, czy będzie to jedzenie odpowiednio wartościowe i miało istotne składniki odżywcze. Gdy dobrze zapełnimy miskę naszego psiaka będzie on najedzony, piękny, zdrowy oraz będzie mu ciepło.

karmienie psa w porze zimowej

Zimowe dania – co podawać psu zimą?

Czy warto dawać psu ciepłe jedzenie?

W przypadku psa mieszkającego z nami w domu nie będzie to miało większego znaczenia, może dostawać posiłek w temperaturze pokojowej. Trzeba zadbać jednak o psa przebywającego na dworze, który musi otrzymać lekko ciepłe jedzenie, jednak nie może być zbyt gorące. Suchą karmę możemy zalać niewielką ilością ciepłej wody.

Czy pies może jeść śnieg i czy będzie zastępować wodę?

Oczywiście nie może tego robić. Pies, który naje się śniegu może dostać zapalenia gardła. Jeśli je śnieg to może to robić z ciekawości, z nudów, z ekscytacji. Gdy będzie spragniony pije wodę i to właśnie dostęp do wody będzie bardzo ważny. Warto przygotować dwie miski, by podawać lekko ciepłą wodę a drugą zabrać, by lód, który się zebrał mógł się rozpuścić.

Czy teraz można podawać psu ryby?

Oczywiście warto je podawać i to nie tylko zimą, ponieważ ryby są bardzo zdrowe. To prawda, że w mroźne dni szczególnie będą cenne, ponieważ będą dostarczać ważnych wartości odżywczych w postaci kwasów tłuszczowych omega 3 oraz omega 6. Ryby można podawać w różnych formach, np. kupować sucha karmę z dodatkiem ryb czy też ugotować można posiłek z mielonym łososiem czy halibutem.