Dlaczego do jedzenia gotowanego dodajemy ryż i makaron a do diety surowej nie będziemy dodawać takich składników? Co w takiej diecie będzie określane wypełniaczem? Warto zapoznać się z tym jak taka dieta powinna prawidłowo być zbilansowana, jakie składniki włączyć, by pies miał odpowiednio dużo energii.

Tak zwany wypełniacz nie tylko wypełnia żołądek i sprawia, że czujemy się syci, ale także będzie dostarczał ważnych składników pokarmowych. Natomiast, ryż, kasza czy ziemniaki to produkt, który będzie dostarczał łatwo strawnych węglowodanów, niekiedy także innych składników odżywczych.

Makaron lub ryż + mięso + warzywa

Typowa domowa dieta to mięso, wypełniacz oraz warzywa. Wielu właścicieli uważa jednak, że jeśli da trochę mniej mięsa będzie można to wyrównać wypełniaczem a także warzywami. Brak mięsnych produktów w pokarmie będzie oznaczał, że nie ma tam białka, i więcej wypełniaczy nie będzie w stanie tego zastąpić. Dlatego dieta domowa powinna mieć stosunek 1:1:1 wszystkich składników.

Wyjątkiem są psy miniaturowe, które ze względu na sporą ruchliwość mogą mieć istotne zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego warto będzie wtedy zwiekszać ilość tłuszczu w diecie. Można postawić na proporcje mięs, węglowodanów, warzyw i tłuszczów na poziomie 3:3:3:1. Tłuszcz dostarcza bowiem dwa razy więcej energii niż białko czy składniki węglowodanowe, dlatego nawet niewielka ilość oleju będzie wystarczać, by podnosić wartość energetyczną diety domowej.

Mięso dla psa

Co jest wypełniaczem w BARF-ie?

W diecie BARF opartej na żywieniu wilków wydaje się na pierwszy rzut oka, że nie ma tam wypełniacza. Opiera się ona na założeniu, że wypełniacze w postaci węglowodanów nie są psom potrzebne, mogą nawet przyczyniać się do powstania niestrawności a także zaburzeń żołądkowo – jelitowych. Należy pamiętać, że w diecie BARF występują kości i to one są wypełniaczem. Nie są one źródłem energii, ale mogą dostarczyć ważnych składników mineralnych, które wchłaniane są w odpowiedniej dawce w jelitach, zaś pozostałości są wydalane z kałem. W diecie takiej mięs będzie otrzymywał energie przede wszystkim z produktów mięsnych, gdzie znajduje się białko oraz tłuszcz. Kości zaś gwarantują wypełnienie przewodu pokarmowego i powodują, że pojawia się uczucie sytości.

Nie ma makaronu, nie ma nadwagi

Czy takie rozwiązanie będzie lepsze? Zwierzęta, u których stosuje się dietę BARF raczej nie maja problemów z nadwagą oraz otyłością, co niestety jest bardzo częstym problemem przy karmach komercyjnych i domowych. Wydaje się więc, że to właśnie stawianie na dietę BARF będzie dobrym wyborem, by ułatwiać kontrolowanie ilości energii i dostarczenie psu z pokarmem. Takie żywienie będzie jednak wymagać od właściciela zaangażowania oraz przestrzegania pewnych zasad. Być może, gdyby osoby podające pokarm domowy również przestrzegały pewnych zasad również można byłoby liczyć na to, że problemy z otyłością nie będą występować, nie będzie nadwagi u pupili.

Być może, gdyby osoby podające swym psom pokarm domowy także przestrzegały określonych zasad, też nie miałyby problemów z otyłością i nadwagą pupili.