Gdy wyjeżdżaliście na wakacje czy na ryby zabierając ze sobą psa pewnie nie zawsze myślicie o tym, że tam mogą być pasożyty, które niestety mogą zwierzakowi zaszkodzić a to poważna sprawa, której nie powinno się lekceważyć. Dlaczego jest to tak ważne, by na tą kwestie zwracać uwagę?

Kleszcze to pasożyty, które pewnie jak większość wie żywią się krwią ludzi a także ich najważniejszymi elementami a więc zdrowiem i energią. Jeśli w 100% jesteście tego przekonani to jesteście w błędzie, ponieważ kleszcze żywią się kosztem zwierząt nie tylko kosztem ludzi. To pierwszy i najważniejszy powód, dla którego macie wzmocnić w czasie wyjazdu z pupilem uwagę na to, by odporność zwracać uwagę.

Gdy wybierzemy się w plener będzie rzeczywiście piękna łąka i las, w tych obszarach kleszcze lubią żyć najbardziej. Gdy znużeni jazdą wejdziemy do lasu lub na łąkę trzeba raczej unikać zabierania ze sobą psa, jeśli nie będzie to konieczne. Jeśli będzie to konieczne wtedy trzeba bardzo uważać na to w jakich warunkach nasz pies się znajdzie. To kwestia, o której nie można zapominać, ponieważ mniej czasu zajmie nam dbałość o psa niż potem walka z problemami jakie mogą się pojawić, gdy nie zadbamy odpowiednio o warunki w jakich pies się znajdzie.

Kleszcze u psa

Czasami są jednak takie sytuacje, gdy już na uważanie jest zbyt późno. Dlatego jeśli wybieramy się na taki wyjazd warto zabierać ze sobą pęsetę a najlepiej specjalną pęsetę do wyciągania kleszczy. Jeśli nie mamy jednak doświadczenia w tym zakresie i boimy się wyrywania kleszczy albo tez zrobimy to bez głowy to można zrobić to nieco inaczej. Gdy kleszcz jest dość widoczny przykładamy palec na jego tułowiu i tym palcem kręcimy w lewą stronę kleszcza. Ten bowiem nie wbija się w skórę, ale wkręca i dlatego dobrym rozwiązaniem będzie po prostu jego wykręcenie. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi.

Niezależnie od tego wszystkiego zawsze najważniejsze będzie to, by stworzyć odpowiednie warunki, w których zwierzak nie będzie narażony na to, że pojawi się problem z pasożytami na jego ciele. Tak naprawdę jeśli tylko istnieje taka możliwość to nie powinno się decydować na to, by zabierać psa ze sobą na takie wyjazdy.

Zdecydowanie lepiej będzie mu bowiem w tych warunkach będzie mógł się czuć najlepiej. Jeśli takie wyjazdy zdarzają się nam częściej można pomyśleć o zastosowaniu rozwiązania, które sprawi, że będzie można skutecznie ochronić zwierzę przed różnymi pasożytami. Obecnie nie będzie z tym problemu, ponieważ wiele firm ma specjalne preparaty, które maja odstraszać pchły czy kleszcze i na pewno warto się będzie nimi zainteresować.