Warto się zapoznać, by zdążyć z leczeniem

Nowotwór to najczęściej powód śmierci psów powyżej 10 roku życia jak podają nam badania prowadzone w USA. Zapadają na nie również młodsze psy. Jeśli chcemy cieszyć się długo towarzystwem psa warto wiedzieć jakie sa objawy nowotworu, by szybko reagować.

1. Wymioty i biegunka

Takie objawy mogą świadczyć o nowotworze układu pokarmowego. Konieczne będzie robienie RTG, USG albo endoskopii.

2. Krwawienie bez wypadku

Jeśli krew leci z nosa, psyka, odbytu trzeba go zbadać, szczególnie jeśli to starszy zwierzak.

3. Kaszel

Suchy kaszel u starszych psów to najczęściej znak nowotworu płuc, dlatego konieczne będzie wykonanie badań.

4. Kulawizny

W przypadku psów ras dużych i olbrzymich może być to znak raka kości i wtedy koniecznie trzeba wykonać badanie RTV.

5. Utrata wagi przez psa

Jeśli pies nie jest na diecie to szybka utrata wagi powinna wzbudzić nasze zainteresowanie. Właśnie chorujące psy szybko tracą na wadze.

choroba nowotworowa u psa

6. Powiększone węzły chłonne

Najłatwiej sprawdzać za żuchwa i pod kolanem. Jeśli będą powiększone może to oznaczać chłoniaka. Aby dało się to potwierdzić konieczna będzie biopsja i badania histopatologiczne.

7. Guzki na ciele

Nie wszystkie będą groźne, ale takie które zmieniły kształt czy się zwiększyły na pewno tak. Można je wykryć w trakcie głaskania naszego psa. Jeśli guzki się zmieniają konieczne jest badanie, biopsja i diagnoza.

8. Powiększony brzuch

Jednym z powodów może być rosnący guz innym krwawienie. Przeprowadzić należy badania RTG albo USG z pomocą których potwierdzi się albo wykluczy ewentualne zagrożenie.

9. Kłopoty z oddawaniem moczu, a także krew w moczu

Zazwyczaj będzie to związane z kamicą albo infekcją dróg moczowych. Jeśli takie objawy nie ustępują w wyniku leczenia antybiotykami należy przeprowadzić biopsję i badanie histopatologiczne, by sprawdzić czy w danym przypadku nie chodzi o nowotwór pęcherza, takie objawy bowiem może dawać.

10. Brzydki zapach z pyska

Oprócz tego objawu na nowotwór w jamie ustnej wskazywać może także zmiana w sposobie gryzienia pokarmu. Jeśli pies zacznie preferować miękkie jedzenie również może być to charakterystyczny znak. Aby rzeczywiście stwierdzić czy pojawił się guz konieczne będzie przeprowadzenie badania RTG.

Jeśli więc takie objawy pojawiają się u waszego psiaka na pewno warto udać się na badania i sprawdzić czy w danym przypadku nie pojawia się właśnie problem z nowotworem. Jeśli szybko uda się zareagować można oczekiwać, że leczenie będzie jeszcze możliwe i uda się uratować psa.